Novi Sad, 27. lipnja – U Skupštini AP Vojvodine danas je otvorena dvodnevna konferencija na temu „Ekonomski doprinos manjinskih zajednica u prekograničnim regijama“, koju organizira Federacija europskih nacionalnih manjina (Federal Union of European Nationalities – FUEN).
Konferenciju je otvorio predsjednik Skupštine AP Vojvodine, Bálint Juhász, koji je istaknuo da je AP Vojvodina ponosni domaćin ove konferencije. On je kazao da su autentične nacionalne zajednice ključni čimbenik u očuvanju europske raznolikosti i regionalnog razvoja. Juhász je naveo i da je Vojvodina prepoznata kao idealan domaćin i regija u kojoj živi više od 26 nacionalnih zajednica, sa šest jezika u službenoj uporabi, čime predstavlja dobar primjer multikulturnosti i institucionalne potpore manjinama.
„Vojvodina je dokaz da nacionalne zajednice ne samo da mogu uspješno očuvati svoj identitet, već i aktivno doprinijeti razvoju društva u cijelosti, kao i da multikulturnost nije izazov već prednost. Danas s ponosom predstavljamo rezultate našeg rada i šaljemo jasnu poruku da nacionalne zajednice ne traže privilegije, već priliku da doprinesu i budu mostovi suradnje između država i pokretači regionalnog razvoja“, rekao je predsjednik Juhász.
Narodni zastupnik i predsjednik Saveza vojvođanskih Mađara, suorganizatora ove konferencije, Bálint Pásztor, naglasio je da Srbija, a posebno Vojvodina, ima što ponuditi Europi kada je riječ o modelima uspješne suradnje između većinskog naroda i nacionalnih manjina. Kao ključni rezultat on je izdvojio povijesno pomirenje između srpskog i mađarskog naroda, postignuto kroz politički dijalog.
„Želimo Europi pokazati kako se gradi partnerstvo između većine i manjina. Srbija i Mađarska danas imaju povijesno najbolje odnose, a to je rezultat dijaloga i povjerenja koje smo gradili godinama“, rekao je Pásztor dodavši da su ti odnosi i rezultat suradnje vojvođanskih Mađara s matičnom državom.
Zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik FUEN-a, Loránt Vincze, naglasio je da je ovo prvi put da se jedan od najznačajnijih događaja FUEN-a održava izvan teritorija Europske unije.
„Željeli smo pokazati da je i izvan granica EU moguće ostvariti uspješnu suradnju i očuvati kulturni identitet nacionalnih zajednica. Vojvodina je jedan od najboljih primjera takve prakse“, rekao je predsjednik FUEN-a.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin istaknuo je da je za grad, ali i za čitavu Republiku Srbiju, velika čast što je domaćin ovako značajnom skupu predstavnika manjinskih zajednica iz čitave Europe. On je naglasio da je Novi Sad multikulturan grad koji stoljećima baštini poštovanje različitosti i međusobnog poštovanja i uvažavanja, te da su nacionalne zajednice važan stup daljnjeg ekonomskog i kulturnog napretka čitave zemlje.
U ime Vlade Republike Srbije, sudionicima se obratio Usame Zukorlić, ministar bez portfelja zadužen za polje pomirenja, regionalne suradnje i društvene stabilnosti. Ministar je istaknuo važnost ovog skupa i teme ekonomskog i političkog doprinosa nacionalnih zajednica za boljitak država u kojima žive, naglasivši da je riječ o strateški važnom resursu.
Nazočne goste i sudionike konferencije pozdravili su i predstavnik Delegacije EU u Srbiji Richard Masa, i Željana Zovko, članica Odbora za vanjsku politiku i ljudska prava Europskog parlamenta.
Tijekom konferencije, održan je i sastanak Juhásza, Pásztora i Vinczea, na kojem je naglašeno zadovoljstvo zbog odaziva i uspješnog početka dvodnevne konferencije, te izraženo očekivanje da će ona donijeti značajne rezultate u pogledu unaprjeđenja suradnje, razmjene dobrih praksi i definiranja preporuka za konkretne mjere. Oni su istaknuli značaj uloge manjinskih zajednica kao važnog resursa u izgradnji snažnijih ekonomskih veza.
Tijekom dva dana konferencije sudionici konferencije, koji su predstavnici nacionalnih manjina iz cijele Europe, razgovarat će o Vojvodini kao modelu kulturne autonomije, manjinama i prekograničnoj suradnji i ekonomskom značaju ove suradnje, kao i o ulozi nacionalnih manjina u procesu pristupanja Europskoj uniji.