Újvidék, június 27. – Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházában ma megnyitották a Kisebbségi közösségek gazdasági hozzájárulása a határon átnyúló régiókban elnevezésű kétnapos konferenciát, amelyet az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (Federal Union of European Nationalities – FUEN) szervezett.
A konferenciát Juhász Bálint, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke nyitotta meg, aki kiemelte, hogy Vajdaság e rangos esemény büszke házigazdája. Hangsúlyozta, hogy az autentikus nemzeti közösségek kulcsszerepet játszanak Európa sokszínűségének és a regionális fejlődésnek a megőrzésében. Mint mondta, Vajdaság tökéletes helyszíne az eseménynek, hiszen több mint 26 nemzeti közösség él együtt a tartományban, és hat hivatalos nyelv van használatban – ezzel példát mutat a multikulturalizmus és a kisebbségek intézményes támogatása terén.
„Vajdaság élő bizonyítéka annak, hogy a nemzeti közösségek nemcsak megőrizhetik identitásukat, hanem aktívan hozzájárulhatnak a társadalom egészének fejlődéséhez. A multikulturalizmus nem kihívás, hanem előny. Ma büszkén mutatjuk be munkánk eredményeit, és világos üzenetet küldünk: a nemzeti közösségek nem kiváltságokat kérnek, hanem lehetőséget arra, hogy hozzátegyenek, és hogy hídként szolgáljanak országok között, előmozdítva a regionális fejlődést” – fogalmazott Juhász elnök.
Pásztor Bálint, köztársasági parlamenti képviselő, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, a konferencia társszervezője kiemelte,
hogy Szerbia, különösen Vajdaság, olyan eredményeket tud felmutatni Európa számára, amelyek a többségi nemzet és a nemzeti kisebbségek viszonyának rendezésében mintaként szolgálhatnak. Kulcsfontosságú eredményként a szerb és a magyar nép közötti történelmi megbékélést emelte ki, amely politikai párbeszéd révén valósult meg.
„Szeretnénk megmutatni Európának, hogyan épülhet ki partnerség többség és kisebbség között. Ma Szerbia és Magyarország történelmileg a legjobb kapcsolatokat ápolja egymással – ez pedig a hosszú évek során épített bizalomra és párbeszédre épül. Ezeket a kapcsolatokat a vajdasági magyar közösség anyaországgal való együttműködése is megerősítette” – mondta Pásztor.
Vincze Loránt, európai parlamenti képviselő, a FUEN elnöke hangsúlyozta, hogy ez az első alkalom, hogy a FUEN egyik legjelentősebb eseményét az Európai Unión kívül rendezik meg.
„Azt szerettük volna megmutatni, hogy az EU határain kívül is lehetséges a sikeres együttműködés és a nemzeti közösségek kulturális identitásának megőrzése. Vajdaság ennek az egyik legjobb példája” – fogalmazott a FUEN elnöke.
Žarko Mićin, Újvidék polgármestere köszöntőjében elmondta, hogy nemcsak a város, hanem egész Szerbia számára nagy megtiszteltetés, hogy házigazdája lehet egy ilyen jelentős európai kisebbségi fórum képviselőinek. Kiemelte, hogy Újvidék évszázadok óta multikulturális város, ahol hagyománya van a különbözőségek tiszteletének és az egymás iránti megbecsülésnek. Hozzátette, hogy a nemzeti közösségek ma is fontos pillérei Szerbia gazdasági és kulturális fejlődésének
A szerb kormány képviseletében Usame Zukorlić, a megbékélésért, regionális együttműködésért és társadalmi stabilitásért felelős tárca nélküli miniszter szólt a jelenlévőkhöz. Kiemelte a konferencia fontosságát, valamint a nemzeti közösségek gazdasági és politikai hozzájárulását azokhoz az országokhoz, ahol élnek, majd hangsúlyozta, hogy stratégiai jelentőségű erőforrásként kell tekinteni rájuk.
A rendezvény vendégeit és résztvevőit köszöntötte Richard Masa, az Európai Unió szerbiai küldöttségének képviselője, valamint Željana Zovko, az Európai Parlament Külügyi és Emberi Jogi Bizottságának tagja is.
A konferencia keretében Juhász, Pásztor és Vincze megbeszélést folytattak, amelyen elégedettségüket fejezték ki a magas részvételi arány és a kétnapos konferencia sikeres kezdete kapcsán. Reményüket fejezték ki, hogy az esemény hozzájárul az együttműködés fejlesztéséhez, a jó gyakorlatok cseréjéhez, valamint konkrét intézkedésekre vonatkozó ajánlások megfogalmazásához. Kiemelték, hogy a nemzeti közösségek jelentős erőforrást jelentenek az erősebb gazdasági kapcsolatok építésében.
A kétnapos konferencia során a résztvevők, akik Európa különböző országaiból érkezett nemzeti kisebbségek képviselői, Vajdaságról, mint a kulturális autonómia modelljéről, a kisebbségekről és a határon átnyúló együttműködésről, valamint ennek gazdasági jelentőségéről, továbbá a nemzeti kisebbségek európai uniós csatlakozási folyamatban betöltött szerepéről tárgyalnak.