Subotica/Novi Sad, 16 iunie – Președintele Adunării P. A. Voivodina, dr. Bálint Juhász, a participat astăzi la Subotica, la a LXXXII-a comemorarea a deportării evreilor din acest oraș și în numele parlamentului provincial, a depus o coroană de flori la monumentul din curtea sinagogii.
În primăvara și vara anului 1944, a avut loc unul dintre cele mai tragice evenimente din istoria orașului Subotica, | ceo tekst